Aktualności

03 maja 2015

STRAŻACKI CAPSTRZYK

2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym właśnie dniu przez naszą miejscowość przejechali tradycyjnie już strażacy OSP z naszej gminy. Kolumna czterech pojazdów strażackich pokazała się o godz. 18:15 a zakończyła swój przejazd przez naszą wioskę o godz. 18:40.

» czytaj więcej..
02 maja 2015

Bociania para już w komplecie

Bocian biały jest ptakiem stadnym, który łączy się w pary lub kolonie lęgowe, żeruje i poluje w grupie.

» czytaj więcej..
12 kwietnia 2015

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I …?

Święta, święta i mamy przylot pierwszego bociana, którego zaobserwował w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po południu pan Kazimierz. Samotny osobnik zajął miejsce w jedynym istniejącym we wsi gnieździe. Odpoczywa po podróży z Afryki zanim rozpocznie naprawę gniazda, które pomoże mu zdobyć partnerkę przed sezonem lęgowym.

» czytaj więcej..
05 kwietnia 2015

ŚWIĘCONKA WIELKANOCNA

Pokarmy wchodzące w skład święconki zawierają jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne (pascha, lub paska, niem. Osterbrot; nl. Paasbrood, wł. pane votivo). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu.

» czytaj więcej..
02 kwietnia 2015

WIELKANOCNE PORZĄDKI

Krzyże na początku wsi stawiano w intencji zachowania zdrowia mieszkańców. „Od zarazy, głodu, pożaru, powodzi, nagłej śmierci....” . Krzyż był wśród ludu symbolem bezsłownym. Samo jego wykonanie ręką lub narzędziem pracy spełniało wymagania prośby o pomoc.

» czytaj więcej..
Stronę odwiedziło 2792082 osób.
realizacja: studio fabryka