Aktualności

12 kwietnia 2015

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA I …?

Święta, święta i mamy przylot pierwszego bociana, którego zaobserwował w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego po południu pan Kazimierz. Samotny osobnik zajął miejsce w jedynym istniejącym we wsi gnieździe. Odpoczywa po podróży z Afryki zanim rozpocznie naprawę gniazda, które pomoże mu zdobyć partnerkę przed sezonem lęgowym.

» czytaj więcej..
05 kwietnia 2015

ŚWIĘCONKA WIELKANOCNA

Pokarmy wchodzące w skład święconki zawierają jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka (dawniej formowanego z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, a symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa; sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem); chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne (pascha, lub paska, niem. Osterbrot; nl. Paasbrood, wł. pane votivo). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu.

» czytaj więcej..
02 kwietnia 2015

WIELKANOCNE PORZĄDKI

Krzyże na początku wsi stawiano w intencji zachowania zdrowia mieszkańców. „Od zarazy, głodu, pożaru, powodzi, nagłej śmierci....” . Krzyż był wśród ludu symbolem bezsłownym. Samo jego wykonanie ręką lub narzędziem pracy spełniało wymagania prośby o pomoc.

» czytaj więcej..
31 marca 2015

RADIOWY SZLAK BISKUPIAŃSKI

„Radiowy Szlak Biskupiański” zagościł po raz pierwszy w Chumiętkach, gdzie mogliśmy korzystać z świetlicy wiejskiej i zaprezentować swe hobby, tak relacjonują swój pobyt "Radiowcy" w naszej miejscowości.

» czytaj więcej..
31 marca 2015

Turniej PING PONG-a

Minął właśnie tydzień od sparingu tenisa stołowego i członkowie Rady Sołeckiej postanowili, pod namową najmłodszych uczestników, zorganizować Turniej PING PONG-a.

» czytaj więcej..
Stronę odwiedziło 2766537 osób.
realizacja: studio fabryka